برگزاری کارگاه آموزشی نقش قرآن در کاهش آسیب های اجتماعی در مریوان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
برگزاری کارگاه آموزشی نقش قرآن در کاهش آسیب های اجتماعی در مریوان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، ماموستا مسعود صیدی روحانی اهل سنت منطقه مریوان، در این کارگاه آموزشی اظهار کرد: مهمترین آسیب در جامعه اسلامی، تلاش دشمنان اسلام در تهاجم علیه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است و اگر این مشکل در جامعه به درستی فهمیده نشود یا برنامه […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، ماموستا مسعود صیدی روحانی اهل سنت منطقه مریوان، در این کارگاه آموزشی اظهار کرد: مهمترین آسیب در جامعه اسلامی، تلاش دشمنان اسلام در تهاجم علیه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است و اگر این مشکل در جامعه به درستی فهمیده نشود یا برنامه و اقدامی برای مقابله با آن صورت نگیرد، ده‌ها آسیب فرهنگی و اجتماعی را به دنبال دارد.

وی افزود: هدف اصلی دشمنان از بین بردن ایمان و معرفت دینی مردم است و در این مسیر بیگانه کردن نسل جوان با آموزه‌های قرآنی را در اولویت قرار داده‌اند.

وی بیان کرد: قرآن کریم تصریح دارد که دشمنان اسلام تنها راه غلبه بر جامعه اسلامی را بایکوت کردن منطق قرآن و ایجاد مانع در شنیدن صدای قرآن می‌دانند.

این روحانی اهل سنت یکی دیگر از مهمترین آسیب‌های اجتماعی در قرآن را تفرقه دانست و گفت: وحدت یکی از مهم‌ترین نعمت‌های الهی و از مهم‌ترین معروف‌ها یاد شده است و باید همه ما از این نعمت بزرگ حفاظت کنیم.

ماموستا صیدی بیان کرد: تقویت وسالم‌سازی جامعه و به تعبیر قرآنی تقوای اجتماعی و فردی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: در قرآن کریم درباره آسیب‌های اجتماعی و پیامدهای آن هشدارهایی داده شده و راهکارهای پیشگیری و درمان این آسیب‌ها نیز به طور کلی بیان شده است.

وی گفت: تخلف از قوانین الهی، جامعه را به فساد و تباهی می‌کشاند و زمینه بروز انواع گناهان و آسیب‌های اجتماعی را در جامعه پدید می‌آورد.

ماموستا صیدی به اهمیت پیشگیری در قرآن پرداخت و گفت: دین مبین اسلام به پیشگیری بیش از درمان و اصلاح اهتمام دارد و قرآن به‌عنوان مهمترین منبع اصلی ساز و کارهای معرفتی و اخلاقی را به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارائه کرده است.

وی به برخی از این آسیب‌ها پرداخت و افزود: غیبت کردن، بدگمانی، تمسخر، عیب جویی، هرزه زبانی و القاب زشت، تجسس، بی‌عدالتی، بی‌توجهی نسبت به آسیب دیدگان، ظلم و اسراف از جمله آسیب‌هایی است که در قرآن به آنها اشاره شده است.

ماموستا صیدی خاطرنشان کرد: راه‌های پیشگیری از این آسیب‌ها انجام مواردی همچون ایمان، تقوی، عبادت، امر به معروف و نهی از منکر، برادری، تعلیم و تربیت، انفاق و بخشش، عفو و گذشت است.

این روحانی اهل سنت در ادامه سخنان خود گفت: امروز مسئله جرم و گناه، انحراف و کج روی، یک پدیده ناهنجار و غیر ارزشی تلقی می‌شود که خود زاییده علل و عوامل گوناگون است و در مباحث اجتماعی تحت عنوان آسیب‌های اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

ماموستا صیدی افزود: تقویت و سالم سازی افراد و اجتماعات و به تعبیر قرآنی تقوای اجتماعی و فردی مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از هرگونه آسیب و انحرافات اجتماعی است.

وی گفت: واقعیت‌های اساسی جامعه انسانی و رویکرد انسان به سمت فایده گرایی همواره نیازمند چراغ راهی بوده است که جوامع سکولار غربی آن را در پس اندیشه‌های بشری و مکاتب مختلف فلسفی خویش و مسلمانان در تلالو درخشان قرآن کریم، جستجو کرده‌اند.

ماموستا صیدی همچنین با تاکید بر تدبر در قرآن گفت: بررسی و تحقیق در قرآن کریم و آیات مبارکه آن می‌تواند مسئولیتی جمعی را در قبال پدیده‌های امروزی جامعه همچون طلاق، فقر، خودکشی، اعتیاد و دیگر اشکال کجروی افزایش داده و سبب انسجام سرمایه‌های اجتماعی و مادی شود.لینک منبع خبر