فقرامکانات ورزشی شهرک اندیشه فرهنگیان/ زمین چمن سال‌ها متروکه است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
فقرامکانات ورزشی شهرک اندیشه فرهنگیان/ زمین چمن سال‌ها متروکه است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: از گذشته می‌گویند که ورزش دشمن اعتیاد است و تشویق شده‌ایم که ورزش کنیم تا تندرست و سالم بمانیم. گاهی ورزش کردن می‌شود تنها دلخوشی نوجوانان و جوانان و از این طریق خود را سرگرم می‌کنند و به نوعی با ورزش کردن دور هم جمع می‌شوند. یکی از مهمترین ورزش‌هایی […]


خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: از گذشته می‌گویند که ورزش دشمن اعتیاد است و تشویق شده‌ایم که ورزش کنیم تا تندرست و سالم بمانیم. گاهی ورزش کردن می‌شود تنها دلخوشی نوجوانان و جوانان و از این طریق خود را سرگرم می‌کنند و به نوعی با ورزش کردن دور هم جمع می‌شوند. یکی از مهمترین ورزش‌هایی که طرفداران زیادی در هرمزگان دارد، فوتبال است. ورزشی که در محله‌ها، در گذشته در زمین‌های خاکی انجام می‌شد و چند سالی است که با ساخت زمین‌های چمن مصنوعی، رونق بیشتری گرفته و در این زمین‌ها جوانان و نوجوانان و حتی خردسالان دور هم جمع می‌شوند و فوتبال بازی می‌کنند.

در حال حاضر بسیاری از محله‌ها دارای زمین ورزشی چمن مصنوعی هستند و این امر موجب شده تعداد زیادی از اهالی، جذب این زمین‌ها شوند و از کشیده شدن به سمت انحراف نجات پیدا کنند. اما چمن مصنوعی این زمین‌ها نیز بدلیل استفاده مکرر، چند سالی عمر مفید دارند و بعد از گذشت حدود پنج سال نیاز به تعویض دارند. اگر این کار انجام نشود زمین قابلیت استفاده خود را از دست می‌دهد و چمن آن از بین می‌رود. این امر می‌تواند به افرادی که در این چمن خراب بازی می‌کنند آسیب بزند و به جای اینکه مفید باشد، برای آنها ضرر دارد.

یکی از این محله‌هایی که دارای زمین ورزشی چمن مصنوعی است، شهرک اندیشه فرهنگیان بندرعباس است که به خانه‌های دوطبقه فرهنگیان نیز شهرت دارد. محله‌ای که چمن مصنوعی زمین آنها از بین رفته و قابلیت استفاده ندارد و اهالی تاکنون چندین بار برای تعویض این چمن به مسؤولان مربوطه مراجعه کرده‌اند اما هنوز چمن این زمین تعویض نشده‌است و اکنون دیگر این زمین قابل استفاده نیست و همه جوانان این محله از مسئولان می‌خواهند که صدای آنها را بشنوند و برای رفع این مشکل اقدام کنند. مشکلی که معضلات زیادی با خود به این محله آورده‌است.

علیرضا یکی از نوجوانان این محله می‌گوید: وقتی این زمین سالم بود همه بچه‌های محله دور هم جمع می‌شدیم و بازی می‌کردیم و نشاط داشتیم ولی الان که چمن این زمین خراب شده رغبتی نداریم که بیاییم بازی کنیم چرا که فقط باعث آسیب‌دیدگی‌مان می‌شود. خودم تا الان چندیدن بار به خاطر خراب بودن چمن این زمین پایم آسیب دیده به همین خاطر تمایلی ندارم که در این زمین بازی کنم. این امر تنها شامل من نمی‌شود و بقیه هم سن و سالان من هم همین اتفاق برایشان افتاده‌است. الان وضعیت به نحوی است که ورزش کردن به جای اینکه برایمان مفید باشد فقط به ضررمان است.

عامری از جوانان این محله می‌گوید: این زمین تنها زمین ورزشی در این محله و محله‌های اطراف است که باعث شده بود که همه در این زمین متمرکز شوند و بازی کنند ولی الان همه پراکنده شده‌اند. به خاطر اینکه در حال حاضر از این زمین نمی‌توانند استفاده و انرژی خود را تخلیه کنند باعث شده به راه‌های اشتباه بروند.

وی عنوان کرد: چرا چند جوان که استعداد زیادی دارند باید آینده آنها اینگونه تباه شود. زمانی که این زمین سالم بود تا نصف شب چراغ‌های آن روشن بود و به نوعی امنیت به محله می‌داد ولی الان سرقت در محله زیاد شده و حتی بارها در همین کوچه‌ها جلوی اهالی را گرفته و اموال آنها را دزدیده‌اند. از وقتی زمین خراب و بدون استفاده شده، این مکان محلی برای خوابیدن معتادان شده و شب‌ها معتادها در زمین می‌خوابند. همین امر باعث شده کابل‌های برق و شیرآلات زمین هم به سرقت برود.

محمدرضا یکی دیگر از جوانان این محله نیز می‌گوید: اگر زمین فعال باشد همه جوانان و نوجوانان می‌آیند در این زمین بازی می‌کنند که این موضوع باعث شده بود رفاقت‌ها هم بیشتر شود اما الان همه پراکنده شده‌اند. بسیاری از جوانان برای اینکه بازی کنند مجبور شده‌اند به زمین‌های دیگر بروند و هزینه‌های بیشتری بپردازند در صورتی که اگر این زمین قابل استفاده باشد کسی به محله‌های دیگر برای بازی نمی‌رود. وضعیت زمین به نحوی است که کسی نمی‌تواند بازی کند چرا که فقط به خود آسیب وارد می‌کند.

به گفته محمد رضا، چندیدن نفر از بچه‌های محله به خاطر شرایط بد زمین زخمی شده‌اند و دیگر نیامده‌اند. این بچه‌ها استعداد دارند اما کسی توجه نمی‌کند. ما خودمان چندین بار به مسؤولان مراجعه کرده‌ایم ولی به خاطر اینکه جوان هستیم کسی به حرف ما توجه نمی‌کند. من خودم دروازبان هستیم و باید روی زمین شیرجه بزنم ولی با این وضعیتی که زمین دارد اصلاً نمی‌توانم بازی کنم و مجبور شده‌ام برای تمرین به زمین دیگری بروم که هم هزینه بالاتری دارد و هم باید کرایه بدهم که این باعث شده هزینه‌ها بالا برود.

او گفت: اگر چمن این زمین عوض شود مطمئناً دوباره همه می‌آیند به همین زمین و مشکلاتی که برای جوانان به وجود آمده‌است کاهش می‌یابد. تعدادی از جوانان محله از زمانی که این زمین خراب شده به سمت کارهای نامناسب رفته‌اند.

محمدامین یکی دیگر از جوانان این محله نیز می‌گوید: کابل‌های برق و شیرهای آب زمین را از وقتی که زمین خراب شده و استفاده نمی‌شود دزدیده‌اند و این موضوع باعث شده محله دیگر امنیت نداشته‌باشد. در محله‌های اطراف هم زمین‌های ورزشی آنها خراب شدند ولی زود آنها را تعمیر کردند و فقط این محله‌است که هر چه پیگیری شده متأسفانه به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. هر بار که به مسؤولان مراجعه می‌کنیم فقط قول بی‌خود می‌دهند و عمل نمی‌کنند.

وی افزود: پیگیری می‌کنیم که چمن بدهند، زمانی که چمن می‌آورند به زمین‌های دیگر می‌دهند. تقریباً ۷۵۰ خانواده در این محله زندگی می‌کنند که نیمی از آنها بچه‌هایشان برای بازی کردن به این زمین می‌آمدند ولی الان همه پراکنده شده‌اند و متأسفانه تعداد زیادی از جوانان هم به سمت اعتیاد رفته‌اند و آینده آنها در حال نابود شدن است.

سیدامین امین‌الهی یکی از اعضای هیئت امنای مسجد حضرت قائم (عج) محله شهرک اندیشه فرهنگیان که خود نیز مسول این زمین ورزشی نیز هست درباره این زمین ورزشی می‌گوید: سال ۹۰ این زمین ساخته شده و در سال ۹۱ به طور رسمی از آن بهره‌برداری شد. از سال ۱۳۹۷ چمن مصنوعی این زمین خراب شده و زمین بدون استفاده باقیمانده‌است. یک سال قبل از اینکه زمین کاملاً خراب شود پیگیری‌ها برای تعویض چمن مصنوعی این زمین را آغاز کردیم ولی الان که بیش از سه سال است که چمن خراب شده به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

او می‌افزاید: اکنون دو سال است که به صورت مستمر پیگیر چمن زمین هستیم و امسال دیگر هر روز به صورت حضوری و یا تلفنی با مسؤولان در ارتباط هستیم تا شاید به نتیجه‌ای برسیم که متأسفانه پیگیری‌ها حاصلی نداشته‌است. یک سال و نیم پیش پیگیری‌ها نتیحه داد و چمن برای این زمین اختصاص دادند و چمن را به زمین آوردند اما متأسفانه به دستور یکی از مسؤولان شهری چمن از این مکان به زمین ورزشی نایبند منتقل شد و چمن تعویض نشد. پیگیری‌ها ادامه داشت تا اینکه دو سه ماه پیش باز چمن به زمین محله اختصاص دادند اما متأسفانه چمنی که بنام محله ما آورده‌بودند به زمین محله فرودگاه قدیم دادند.

امین الهی عنوان کرد: این کار ظلم بزرگی در حق جوانان این محله است که استعداد زیادی دارند اما با این برخوردهایی که صورت می‌گیرد باعث دلسردی تعداد زیادی از جوانان شده‌است. اکنون تعدادی از جوانان محله به خاطر عدم حمایت مسؤولان به سمت اعتیاد رفته‌اند که در آینده همین افراد به معضلی برای جامعه تبدیل می‌شوند. بچه‌های این محله خیلی مشتاق ورزش هستند و تا قبل از خرابی زمین، استقبال خوبی از این زمین شده‌بود اما متأسفانه عدم حمایت مسؤولان و توجه نکردن به خواسته آنها باعث شده زمین بدون استفاده بماند به طوری که فنس‌های زمین خراب شده و کابل‌های برق را دزدیده‌اند. حتی به شیرهای آب هم رحم نکرده‌اند و آنها را با لوله دزدیده‌اند.

او خاطرنشان کرد: برخی از قسمت‌های زمین را میلگرد جوش داده‌ایم که سارقان می‌خواستند که همین میلگردها را هم بکنند و ببرند. اگر به وضعیت این زمین رسیدگی نشود به زودی شاهد خواهیم بود که همه وسایل آن حتی آهن‌آلات آن را خواهند دزدید. الان یک مکان ورزشی در این محله وجود دارد که جوانان و نوجوانان را دور هم جمع کرده بود ولی متأسفانه این دلخوشی را از آنها گرفته‌اند.

این صحبت‌های تعدادی از جوانان محله شهرک اندیشه فرهنگیان است که از خراب شدن زمین ورزشی خود و عدم توجه مسؤولان مربوطه گلایه دارند. جوانانی که برای رفع مشکل خود به نمایندگان مردم در مجلس، اعضای شورای شهر و دیگر مسؤولان استانی و شهرستانی مراجعه کرده‌اند و نامه دریافت کرده‌اند اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند و اکنون می‌خواهند تنها دلخوشی آنها که همین زمین ورزشی است دوباره احیا شود. مسوولانی که در به انحراف رفتن جوانان این محله پاسخگو باشند چرا که به تنها دلخوشی این جوانان توجه نکرده‌اند.لینک منبع خبر